Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

W roku 1498 Vasco Da Gama opłynął Przylądek Dobrej Nadziei i wylądował w Natal. Ale dopiero w 1657 niejaki Jan van Riebeek komendant pierwszego kontyngentu holenderskiego przybyłego do Afryki Południowej zorganizował pierwszą kolonię w Afryce Południowej. Do historii światowego winiarstwa przeszło słynne zdanie, zapisane przez niego 2 lutego 1659 roku: "Dzisiaj, niech Bogu będą dzięki, po raz pierwszy zrobiliśmy wino z gron kapsztadzkich".

Czytaj więcej

Afryka Płd

Winne krzewy w pobliżu Kapsztadu, u stóp Tafelbergu, Holendrzy zasadzili cztery lata wcześniej, ale zbiory, o których pisał komendant, nie były tak naprawdę udane. Historia uwieczniła inne świadectwo spisane w 17 lat po odpłynięciu van Riebeka do Holandii przez Simona van der Steela, gubernatora Kapsztadu. Żalił się, że lokalne wina mają "budzącą największy sprzeciw kwaśność". Założył on Groot Constantia, jedną z najsłynniejszych południowoafrykańskich winnic, gdzie wyrabiano słodkie wina deserowe, cenione potem przez Napoleona czy Bismarcka.

Wielkiego wina Holendrzy pewnie nigdy by nie zrobili - po prostu się na tym nie znali. W sukurs winiarstwu południowoafrykańskiemu przyszła historia. Pod koniec wieku XVII hugenoci, wypędzeni z Francji na mocy edyktu nantejskiego, osiedlili się w wielu regionach kraju, między innymi w znanych dziś zagłębiach winiarskich: Paarl, Franschoek czy Stellenbosch. To oni dokonali rewolucji w południowoafrykańskich winnicach, wykorzystując umiarkowany klimat i wyśmienitą glebę do produkcji najlepiej tam owocujących szczepów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl