Opcje przeglądania

Dzisiaj Nowa Zelandia słynie z doskonałych win, zwłaszcza Sauvignon Blanc i Pinot Noir. Chłodny klimat i różnorodne terroir pozwala na produkcję wysokiej jakości win, które od końca XX wieku zyskują międzynarodowe uznanie.
Podobne jak w większości krajów Nowego Świata, tak samo Nowa Zelandia zawdzięczaja misjonarzom, a dokładnie w 1819 roku, kiedy to wielebny Samuel Marsden wkopał pierwszą sadzonkę na dalekim północno-wschodnim krańcu Wyspy Północnej. Nowy początek winiarstwa Nowej Zelandii to lata 80-te ubiegłego wieku, kiedy to w Marlbourough zagościło na stałe Sauvignon Blanc , tworząc początek prawdziwej sławie regionu i całego kraju.

Czytaj więcej

Nowa Zelandia

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących win nowozelandzkich:

- Sauvignon Blanc:

Nowozelandzki region Marlborough słynie z Sauvignon Blanc, który charakteryzuje się intensywnymi aromatami owoców tropikalnych, cytrusów i nut trawiastych. To wino pomogło umieścić Nową Zelandię na światowej mapie wina i słynie z żywych smaków i rześkiej kwasowości.

Pinot Noir:

Central Otago i Martinborough to ważne regiony produkcji Pinot Noir w Nowej Zelandii. Wina te często mają smaki czerwonych owoców, takich jak wiśnia i malina, a także ziemiste nuty i jedwabistą konsystencję. Nowozelandzki Pinot Noir słynie z elegancji i finezji.

Inne odmiany:

Podczas gdy Sauvignon Blanc i Pinot Noir są flagowcami, Nowa Zelandia produkuje również inne odmiany, takie jak Chardonnay, Riesling i Syrah. Wina te pokazują różnorodność terroir Nowej Zelandii i umiejętności winiarzy.

Regiony:

Oprócz Marlborough, Central Otago i Martinborough, inne godne uwagi regiony winiarskie w Nowej Zelandii to Hawke's Bay, Gisborne, Canterbury i Waipara Valley. Każdy region ma swój unikalny mikroklimat i skład gleby, co przyczynia się do wyjątkowości jego jego win.

Organiczne i zrównoważone produkty:

Nowa Zelandia kładzie duży nacisk na zrównoważoną i ekologiczną produkcję wina. Wiele winiarni stosuje praktyki przyjazne dla środowiska, takie jak rolnictwo ekologiczne, ochrona różnorodności biologicznej i efektywność energetyczna.

Turystyka winiarska:

Malownicze krajobrazy Nowej Zelandii i światowej klasy winnice sprawiają, że jest to popularne miejsce do uprawiania turystyki winiarskiej. Odwiedzający mogą cieszyć się degustacjami wina, wycieczkami po winnicach i parowaniem potraw w oszałamiającej scenerii.

Ogólnie rzecz biorąc, wina nowozelandzkie oferują różnorodną gamę stylów i smaków, odzwierciedlając zaangażowanie kraju w jakość i innowacyjność w produkcji wina

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl