Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Portugalia zajmuje czołowe miejsce wśród największych producentów win w Europie i na świecie. Produkcja roczna przekracza dziesięć milionów hektolitrów wina.

Każdy z regionów winnych - Dao, Douro, Vinho Verde, Alentejo, Bairrada, Bucelas, Palmela, Setubal - zaskakuje różnorodnością i wysoką jakośćią swoich win nagradzanych każdego roku na wielu konkursach światowych.

Czytaj więcej

Portugalia

Douro jest najsłynniejszym z regionów uprawowych w Portugalii. To tu rodzi się i powstaje porto, stanowiące niemalże połowę produkcji win tego obszaru. Położony jest w północno-wschodniej części Portugalii i jest najstarszym na świecie regionem D.O.C., ustanowionym już w 1756 r. Stanowi wyjątkowo malowniczy zakątek tego kraju, chociażby ze względu na rozpościerające się na stromych zboczach winnice, które terasowo schodzą aż do rzeki Douro. Oprócz porto produkuje się tu także inne doskonałe wina. Wymagane jest, aby 60% powierzchni zajmowanej przez winorośl w Douro należało do następujących odmian: Bastardo, Tinta Roriz, Tinta Barroca, Touriga Nacional, Touriga Francesa (czerwone) i Donzelinho, Gouveio, Rabigato (białe). Minimalna zawartość alkoholu win produkowanych w tym regionie wynosi 11%. Większość win produkowanych w Douro to wina czerwone. Białe wina z Douro są lekkie, orzeźwiające i aromatyczne; świetnie smakują podawane do ryb i owoców morza. Ponadto produkowane są tu bardzo rześkie wina różowe o owocowym aromacie. Mają moc 11-12%; należy je zawsze spożywać schłodzone. Klimat Douro charakteryzuje się gorącymi, suchymi latami i chłodnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl